top of page

Alapkérdés: Lehet-e érdekes egy céges videó?

Writer's picture: Kommunikáció PróbakőKommunikáció Próbakő

A pr-munka 15-20 évvel ezelőtt elsősorban szövegek írásáról, különböző szöveg alapú (és esetleg fotós) kommunikációs anyagok előállításáról szólt. A világ azonban sokat változott. Őszintén szólva nem gondoltam volna, hogy pr-esként egyszer majd a cégbemutató videók készítésének trükkjeiről írok posztot.

A világunk gyakorlatilag egy hatalmas multiplex mozivá vált. Már évekkel ezelőtt is azt gondoltuk, hogy a folyamat fokozhatatlan, de azóta még népszerűbbek lettek az audiovizuális tartalmak az interneten. Egyre másra láthatunk influencer anyagokat, unboxing és termékteszt videókat, gamer walkthrough-kat, werkfilmeket hogy csak egy néhányat soroljak az újabb filmes műfajok közül.

Persze a vállalatok is igyekeznek felkerülni a streaming playlistre, és egyre gyakrabban találkozhatunk cégeket, gyárakat, gyártósorokat bemutató videós anyagokkal. A végtermékek minősége azonban, hogy az egyszeri filmkritikust idézzem, erősen változó. Hiába az egyre könnyebben és olcsóbban elérhető videóstechnikai eszközök és videoszoftverek sora, sokszor bukkanunk a 80-as évek TIR című tévésorozatának erősen amatőrfilmes képi világát idéző, mémgyanúsan béna céges filmecskékre. Az alábbiakban összeszedtünk néhány jótanácsot, hogy legalább a legelemibb hibák elkerülhetők/megelőzhetők legyenek.

Top 10 jótanács cégbemutató videó készítéséhez

  1. Szánj rá pénzt!

  2. Sajna nem működik a “fogjuk a mobilt, és felveszünk gyorsan valamit” megoldás.

  3. Hozzáértő stábra van szükség, akik profi felszereléssel, akár több forgatási nap alatt készítik el a produkciót.

  4. Ez nem szükségszerűen kerül annyiba mint egy egész estés játékfilm, de azért kell rászánni némi anyagi erőforrást.

  5. Találd ki a történetet!

  6. “Most van egy kis idő, holnap meg kellene a film. Irány forgatni!” – azt hiszem, nem csoda, hogy ez nem működik…

  7. Meg kell határozni a film üzenetét, ki kell találni, hogy mit is akarunk elmondani.

  8. Ezután kell egy részletes forgatókönyv. Meg kell határozni, hogyan is szeretnénk elmondani a történetünket.

  9. A forgatókönyv előkészítésbe érdemes bevonni magukat a filmeseket is, sokat tudnak segíteni.

  10. Megszólalók

  11. A megszólalók (vezetők, dolgozók) arcot adnak a vállalatnak, érdemes használni őket a videókban.

  12. Fontos, hogy olyan emberek szólaljanak meg, akik megjelenésükben, megnyilatkozásukban is jól képviselik a vállalat értékeit.

  13. A megszólalókkal mindig egyeztessük előre az üzeneteket!

  14. Zene

  15. Mindig nagy a csábítás, hogy a költségek kímélése érdekében ingyenes stock zenét használjunk a filmben – ennek a legtöbbször érdemes ellenállni.

  16. A stock zene néha jól tud működni, de összességében érdemes inkább némi összeget szánni jobb zenei aláfestésre.

  17. Arculat

  18. A vállalatbemutató kisfilm is a corporate kommunikáció része, ezért mindig kövesse a vállalat arculatát (logó, színek, a feliratok betűtípusa, stb.)

  19. Ehhez természetesen a filmkészítőknek az utómunka során szükségük lesz az arculati kézikönyvre, illetve különböző grafikai elemekre.

  20. Technikai trükkök

  21. Néhány apró technikai trükk (kreatív módon megjelenő feliratok, szellemes főcím stb.) is nagyon jól fel tudja dobni a filmet, érdemes alkalmazni ezeket, persze csak módjával. Túlzott használatuk kontraproduktív lehet.

  22. Ügyelj a film hosszára

  23. A fogyasztók figyelme radikálisan lerövidült, a képernyő előtti fókuszálás gyakorlatilag másodpercekben mérhető.

  24. A legalaposabb vállalat/gyárbemutató videó se nagyon legyen hosszabb 1,5-2 percnél.

  25. Készüljön feliratos verzió

  26. A fiatalabb generáció néma videókon nő fel (a mobilon nézett anyagok miatt) – készüljön olyan verzió a filmből , amelyben a narrátor és minden megszólaló szövege feliratozva is látható.

  27. Jogosítás

  28. Használj jogtiszta zenéket, képanyagokat – nincs nagyobb blamázs a cég számára mint egy jogosulatlan felhasználásból eredő ügy.

  29. Használd a lehető legtöbb platformon

  30. A kész anyagot azután ne csak a saját website-on használd, hanem Facebook-on, Yoube-on és minden más elképzelhető platformon. (Ezt természetesen előre jelezd a filmben megszólalóknak, jó ha tisztában vannak vele, hogy jó eséllyel nem csak egy belső meetingre készülő filmben lesznek láthatók…)

Az itt leírtak egy része sokak számára talán evidensnek tűnik, de tapasztalataim szerint, nagyon sok vállalati videóban a fenti 10 pontban összeszedett tanácsok egyikét sem tartják be. Ha segítségre van szükséged vállalati videód kitalálásához, megtervezéséhez vagy a konkrét megvalósításhoz keresel partnert, keress minket bátran az info@probako.hu címen.


0 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page